date:May 18, 2012
trast, if we use price per edible weight or per average amount eaten, then grains, vegetables, fruits and dairy foods are less expensive than most protein foods and less healthy foods.
The E.R.S. estimated the cost of 4,439 food items as part of the study, which drew on three data sets: the National Health and Nutrition Examination Survey to estimate the types and quantities of foods consumed; the U.S.D.A.s Center for Nutrition Policy and Promotion foods prices database for food prices; and th