Coke, Pepsi try to fatten bottom line with smaller servings
date:Aug 06, 2014
ular Coke and Pepsi were $4.49 for an eight-pack. Twelve-ounce cans, on the other hand were $4.89 for a 12-pack. That works out to roughly 7 cents per ounce versus 3 cents an ounce.

Teresa Votaw, 47, of Sugar Land, Texas, doesn't mind the higher prices. I shop a lot at Whole Foods and am very particular about my children's diet, said Votaw. I don't want my kids drinking sugary drinks, but I don't want them to be completely deprived.

Jennifer Harris, director of marketing initiatives at the Rud
8/10 next page prev page home page last page
go back |  refresh |  WAP home |  Web page version  | login
06/25 12:25